Nacionalni park Paklenica
Nacionalni park Paklenica prostire se na primorskoj padini južnog Velebita, neposredno iznad naselja Marasovići, do zone najviših planinskih vrhova.
Nacionalni park Paklenica prostire se na primorskoj padini južnog Velebita, neposredno iznad naselja Marasovići, do zone najviših planinskih vrhova (Vaganski vrh, Babin vrh, Sveto brdo) – između 15°23′ i 15°35′ istočne geografske dužine te između 44°18′ i 44°25′ sjeverne geografske širine.
Obuhvaća područje bujičnih tokova Velike i Male Paklenice, odnosno njihove prepoznatljive kanjone okomito urezane u južne padine Velebita, te širi okolni prostor. Na relativno malom području susreće se iznimno bogatstvo geomorfoloških pojava i oblika, raznolik biljni i životinjski svijet, atraktivni krajolici i netaknuta priroda.
Vlašići su udaljeni 50 km od NP Paklenica te možete već u samo 35 minuta osjetiti čari naše prirode i planina koje krase ovaj naš dio Zadarske županije.
Nacionalni park Krka
NP Krka obuhvaća područje uz rijeku Krku, koja teče kroz dubok i živopisan kanjon dug 75 km, tvoreći više bučnih slapova, među kojima je i znameniti Skradinski buk – najveća sedrena barijera u Europi.
Nacionalni park „Krka” obuhvaća područje uz rijeku Krku, koja teče kroz dubok i živopisan kanjon dug 75 km, tvoreći bučne slapove: Bilušića buk, Miljacku, Brljan, Rošnjak, Manojlovački slap, Roški slap i znameniti Skradinski buk (Slapovi Krke – 46 m), koji je najveća sedrena barijera u Europi.
U NP Krka posebno se ističu dva kulturno-povijesna spomenika: Franjevački samostan na otoku Visovcu i Manastir Krka. Visovac je smješten ured proširenja Krke, gdje je zelena voda rastvorila kršku visoravan iznjedrivši harmoničan spoj prirodne i povijesne baštine. Okružen brdovitim miljevačkim platoom i lijepim rupskim poljem, što s mukom težaka ljepotu sjedinjuju u krilu modrine njegova jezera, prkosi olujama povijesnih nedaća kroz stoljeća. Neodoljiva, šarmantna hrid u obilju prirode, koju su redovnici stoljećima marljivim radom pretvorili u otok pun stabala, šarenog cvijeća, voća i povrća, neodoljivo privlači turiste. U dokumentima se prvi put spominje u 14. stoljeću. Oko 1445. godine franjevci su se nastanili na tom otoku, proširili otok te se bavili znanošću i odgojem, sagradili samostan i crkvu 1576. godine, koja je preuređena u 18. stoljeću.
Nacionalni park Plitvička jezera
Plitvička jezera najpoznatiji su nacionalni park u Hrvatskoj, a ubrajaju se među najljepše prirodne znamenitosti u Europi. Ovaj hrvatski biser UNESCO je, zbog njihove raznolikosti, uvrstio u popis Svjetske prirodne baštine.
Područje Plitvičkih jezera, proglašeno nacionalnim parkom, ubraja se u najljepše prirodne znamenitosti Europe. To je šumoviti planinski kraj kroz koji se, jedno ispod drugog, niže šesnaest prekrasnih jezera i jezeraca kristalne modrozelene boje. Vodom ih pune mnoge rječice i potoci, međusobno su spojena pjenušavim kaskadama i šumnim slapovima. Tijekom tisućljeća voda ovih jezera je kršila, nagrizala i otapala stijene i korita kojima je tekla.
Taloženjem kalcijeva karbonata iz protočne vode i posredovanjem posebnih vrsta algi i mahovina, nastala je i danas nastaje na mjestima prirodnih prepreka šupljikava vrsta kamena – sedra ili travertin.
Stalnim taloženjem ovog materijala rastu pregrade sa slapovima, zastorima, kanalima i kaskadama. Taj talog oblaže bjelkastim slojem i okamenjuje palo drveće kamenje na dnu jezera, obale, te daje vodi posebnu iskričavu ljepotu